|
Pismo Pana Krzysztofa Kosińskiego Zastępcy Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:
W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania i niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 224, poz. 1803), które określa termin do składania wniosku o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności ( nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia), Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych prosi i niezwłoczne zamieszczenie informacji o tym fakcie na tablicach informacyjnych w siedzibie Państwa Zespołu, jak również na stronach internetowych oraz informowanie o tej zmianie osób zainteresowanych uzyskaniem orzeczenia i niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Podstawa prawna działania Zespołu:
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, ze zmianami),
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162), rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca
2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
(Dz. U. Nr 139, poz. 1328).
W celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (tj. do celów pozarentowych) należy zgłaszać się do siedziby Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Nisku na Pl. Wolności 2.
Informacji o zakresie orzekania o niepełnosprawności udziela pracownik w godzinach pracy:
Poniedziałek od 7.30 do 15.30
Wtorek 7.30 do 15.30
Środa od 7.30 do 15.30
Czwartek od 7.30 do 15.30
Piątek od 7.30 do 15.30
Informacja telefoniczna: (015) 841 63 68
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydaje:
- orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób, które ukończyły 16 rok życia,
- legitymacje osoby niepełnosprawnej.
Orzeczenia o niepełnosprawności dla dzieci do 16 roku życia wydaje się dla celów:
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- świadczenia pielęgnacyjnego,
- korzystania z ulg i uprawnień ze względu na ograniczenia sprawności ruchowej.
Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym lub znacznym) wydaje się dla osób, które ukończyły 16 rok życia, dla celów:
- odpowiedniego zatrudnienia,
- szkolenia
- uczestnictwa w warsztacie terapii zajęciowej
- konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
- uzyskania karty parkingowej,
- świadczeń z pomocy społecznej
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- uzyskania przez opiekuna dziecka świadczenia pielęgnacyjnego,
- ulg i uprawnień.
Aby otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy złożyć:
- Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności składa się, osobiście bądź za pośrednictwem poczty, do właściwego miejscowo powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
- Zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana (powinno być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku),
- Inne posiadane dokumenty medyczne, umożliwiające ustalenie niepełnosprawności (stopnia niepełnosprawności), np: badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, karty informacyjne z pobytów w szpitalu.
Odwołanie od orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Nisku przysługuje do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Podkarpackim w terminie 14 dni od daty doręczenia. Odwołanie składa się za pośrednictwem Powiatowego Zespołu, który przekazuje je wraz z aktami do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie.
Niezbędne druki (wniosek i zaświadczenie lekarskie) można otrzymać w siedzibie Zespołu lub pobrać ze strony internetowej.
Legitymacja osoby niepełnosprawnej
Zespół wydaje legitymacje osoby niepełnosprawnej na podstawie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, a także na podstawie orzeczeń organów rentowych (ZUS, KIZ, KRUS, MON, MSWiA).
Aby otrzymać legitymację należy złożyć:
- wniosek o wydanie legitymacji,
- oryginał orzeczenia,
- dwa aktualne zdjęcia, w przypadku osób powyżej 16 roku życia
Zespół nie wypłaca świadczeń finansowych. Orzeczenie jest dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność.
Przysługujące osobie niepełnosprawnej świadczenia oraz ulgi i uprawnienia uzależnione są od orzeczonej niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, a w niektórych przypadkach również od kodu schorzenia lub szczegółowego wskazania znajdującego się na orzeczeniu.
Otrzymane w Zespole orzeczenie należy złożyć we właściwej instytucji, przyznającej świadczenia lub ulgi.
Zasady wydawania kart parkingowych
Uprzejmie informuję, że od dnia 1 lipca 2014 r. karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydawane są przez Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Nisku (PCPR, 37-400 Nisko, ul. Kościuszki 7), a nie jak dotychczas przez Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Nisku. Informacje ogólne
Od dnia 1 lipca 2014 r., na mocy przepisów ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446), zmianie ulegają zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.
Od dnia 1 lipca 2014 roku organem wydającym kartę parkingową staje się przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.
Ważne: Od dnia 1 lipca 2014 r. opłata za wydanie karty parkingowej wynosi 21 zł. Dopiero od dnia 1 stycznia 2017 r. wraz z opłatą za kartę parkingową będzie pobierana opłata ewidencyjna.
Dodatkowe informacje nt. opłat >>POBIERZ<<
Wniosek o wydanie karty >>POBIERZ<<
|