Ogłoszenia i komunikaty
Nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
- Szczegóły
Informujemy, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 44, z późn.zm)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
ZARZĄD FUNDACJI IM. KS. CZESŁAWA WALI W RUDNIKU NAD SANEM WOJ. PODKARPACKIE OGŁASZA NABÓR DO MIESZKANIA WSPOMAGANEGO
- Szczegóły
FUNDACJA IM. KS. CZESŁAWA WALI W RUDNIKU NAD SANEM, BUDUJĄCA OGÓLNOPOLSKI DOM DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH, PRAGNIE ROZPOCZĄĆ DZIAŁALNOŚĆ W MNIEJSZEJ SKALI W ISTNIEJĄCYM BUDYNKU, BĘDĄCYM WŁASNOŚCIĄ FUNDACJI, POŁOŻONYM W RUDNIKU NAD SANEM PRZY UL. STRÓŻAŃSKIEJ 105, W FORMIE MIESZKANIA WSPOMAGANEGO.
Zarząd Fundacji ogłasza nabór do mieszkania wspomaganego. Mieszkanie zostało utworzone przez fundację i wpisane do rejestru wojewody podkarpackiego.
Mieszkanie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich, niesłyszących, niedosłyszących oraz niesłyszących i niedosłyszących z inną niepełnosprawnością, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Zasady rekrutacji uczestników do mieszkania wspomaganego
Do Mieszkania może być przyjęta osoba, spełniająca warunki rekrutacji. Osobie przyjętej zapewnione zostanie kompleksowe zindywidualizowane wsparcie wysoko wykwalifikowanych specjalistów w zależności od potrzeb użytkownika mieszkania w celu osiągnięcia poziomu funkcjonowania niezbędnego do samodzielnego, niezależnego życia.
Ilość miejsc: 4. Pozostałe informacje w załączonym regulaminie.
Nabór zgłoszeń kandydatów trwa do 25 października 2024 roku. ZOSTAŁO OSTATNIE MIEJSCE
Terminy rozmowy kwalifikacyjnej ustali Zarząd Fundacji. Kandydatowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinna towarzyszyć osoba wspierająca, posiadająca istotne informacje o jego funkcjonowaniu (np. członek rodziny lub inna bliska osoba, opiekun prawny lub faktyczny).
Decyzja o zakwalifikowaniu uczestnika zostanie ogłoszona w terminie do 3 dni od przeprowadzenia rozmowy (powiadomienie telefoniczne oraz pocztą). Osoby kwalifikujące się, ale nie przyjęte z powodu braku miejsc, zostaną wpisane na listę oczekujących.
Więcej informacji oraz dokumenty zgłoszeniowe na stronie:
Dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora – program realizowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Szczegóły
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku informuje, że w ramach programu PFRON pn. „Aktywny samorząd”, Moduł I, Obszar E będzie prowadzić nabór wniosków o dofinansowanie energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością na pokrycie kosztów opłat za energię elektryczną związanych ze zwiększonym jej zużyciem w związku ze stałym, intensywnym korzystaniem z KONCENTRATORA TLENU LUB RESPIRATORA.
Pomoc mogą uzyskać osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności, które korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, tj. pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/zespołu domowego leczenia tlenem potwierdzonego zaświadczeniem załączonym do wniosku.
Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024-2027
- Szczegóły
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
Funduszu Pracy
Nazwa fundusz/programu/dotacji:
Rządowy Program „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024-2027”
Nazwa zadania:
Uchwała nr 61 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024-2027”
Wartość dofinansowania:
21.540,60 zł
- rozdział 85508 – 21.540,60 zł
Całkowity koszt zadania:
21.540,60 zł
Opis zadania:
Celem programu jest pomoc w realizacji zadań własnych powiatu z zakresu wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej przez dofinansowanie wynagrodzeń przysługujących rodzinom zastępczym zawodowym i prowadzącym rodzinne domy dziecka.
Cele szczegółowe programu:
Celem programu jest pomoc w realizacji zadań własnych powiatu z zakresu wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej przez dofinansowanie wynagrodzeń przysługujących rodzinom zastępczym zawodowym i prowadzącym rodzinne domy dziecka.