16 grudnia 2024
Fakty i Mity dotyczące przemocy.
Stop Przemocy. Pierwszy raz to o jeden raz za dużo!
Fakty i Mity dotyczące przemocy.
Przemocą nazywamy zamierzone działanie lub zaniechanie działania jednej osoby wobec drugiej, które – wykorzystując przewagę sił – narusza prawa i dobra osobiste człowieka, powodując cierpienia i szkody, wobec których osoba nie jest wstanie się bronić. U podłoża przemocy stoi dążenie osoby jej stosującej do zdobycia dominacji. Przemoc może wystąpić w każdej rodzinie. Gromadzone przez pokolenia, uwarunkowane kulturowo przekonania dotyczące przemocy, bardzo często usprawiedliwia jej istnienie i powstrzymuje od reakcji osób z zewnątrz. Takie mity i stereotypy funkcjonujące w świadomości społecznej, przekazują fałszywy obraz przemocy, służą do ukrycia czy zbagatelizowania problemu, przez co utrudniają prawidłowe reagowania na akty brutalności czy okrucieństwa wobec bliskich. Dotąd dopóty osoba stosująca przemoc wobec bliskich czuje się bezkarna, prawdopodobnie nie zmieni swojego zachowania. Nadal będzie stosowała przemoc bez względu na składane obietnice. Z czasem może być coraz gorzej. Warto, zatem wiedzieć, co jest mitem i stereotypem, aby nie ulegać fałszywym przekonaniom odbierającym siłę do zmiany.
MIT To był jednorazowy incydent, który się nie powtórzy
FAKT Przemoc domowa to jednorazowe lub powtarzające się działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocną. Tego jednorazowego incydentu nie można bagatelizować, gdyż brak reakcji na zjawisko przemocy jest pozostawieniem bez pomocy, wsparcia i zrozumienia osób doznających przemocy w rodzinie. Zwiększa to poczucie bezkarności sprawcy i prawdopodobieństwo kolejnego aktu przemocy. Zjawisko przemocy w rodzinie często rozwija się latami, a zgłoszenie jej na Policję lub do innych instytucji np. Ośrodek Pomocy Społecznej, jest pierwszym krokiem by ją ujawnić i zatrzymać jej eskalację.
MIT Przemoc domowa to prywatna sprawa, nikt nie powinien wtrącać się w prywatne sprawy rodziny.
FAKT Przemoc domowa nie jest sprawą prywatną, jest PRZESTĘPSTWEM i problemem istotnym społecznie. Przemoc, wykorzystywanie, bicie, krzywdzenie osób bliskich w rodzinie jest tak samo groźnym i podlegającym karze przestępstwem jak przemoc wobec osób obcych. Bycie małżeństwem, bycie w wolnym związku, czy mieszkanie razem pod jednym dachem nie daje nikomu prawda do stosowania przemocy, nie zwalnia z odpowiedzialności prawnej. Pamiętaj także, że każdy ma obowiązek reagować na przestępstwo.
MIT Osoby stosujące przemoc, działają pod wpływem alkoholu.
FAKT Alkohol nie jest przyczyną przemocy domowej. Większość stosujących przemoc, podejmuje swoje działania na trzeźwo. Przyjmuje się, że przemoc związana z alkoholem, stanowi 40% całej przemocy. Picie lub uzależnienie od alkoholu nie zwalnia od odpowiedzialności za czyny.
MIT Przemoc dotyczy tylko rodzin z „marginesu społecznego”.
FAKT Przemoc domowa jest powszechna i może dotknąć każdego, niezależnie od sytuacji ekonomicznej, wykształcenia czy grupy społecznej. Nikt nie zasługuje na bicie, krzywdzenie, maltretowanie bez względu na to, z jakiej grupy społecznej pochodzi.
MIT Prawdopodobieństwo doświadczenia przemocy ze strony osoby obcej, jest większe niż od domownika.
FAKT Przemoc domowa jest zjawiskiem częstszym niż ta, na jaka jesteśmy narażeni w drodze do pracy, domu czy szkoły. Z badań dotyczących rodziny, a także z obserwacji życia codziennego wiadomo, że ludzie niechętnie mówią o występujących w niej negatywnych zjawiskach. Często idealizują obraz własnej rodziny, chętniej mówią o tych aspektach życia rodzinnego, które są świadectwem małżeńskiego sukcesu, a swoje domowe porażki starając się ukryć lub powierzają je tylko zaufanej osobie. Przemoc niszczy nie tylko osobę, która jej doznaje, ale inni członkowie także są nią krzywdzeni. Nie wolno ukrywać przemocy – należy chronić przed przemocą siebie, ale także swoich bliskich.
MIT Bicie dzieci lub klaps jest skuteczną metodą wychowawczą.
FAKT, Mimo iż, żyjemy w XXI wieku, i wiemy, że bicie jest przemocą, wiele osób wciąż uważa, że autorytet rodzicielski powinien być oparty na strachu.
Doświadczenie i badania dowodzą, że w wychowaniu najskuteczniejszymi formami wychowania są: rozmowa, wyjaśnianie, tłumaczenie, dialog, cierpliwość, zrozumienie, jasne i wyraźne precyzowanie oczekiwań, nazywanie potrzeb, itp. Danie dziecku klapsa, jest próba wymuszenia jakiegoś pożądanego przez rodzica zachowania, a zatem jest to forma przemocy. Klaps to kara cielesna stosowana wobec dzieci a stosowanie przemocy wobec dzieci nie jest skuteczną metodą wychowawczą, jest przestępstwem.
MIT Przemoc ma miejsce tylko wtedy, gdy widoczne są ślady pobicia
FAKT Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości, aby być osoba doznająca przemocy w rodzinie. Przemoc fizyczna jest tylko jedną z form krzywdzenia. Przemoc psychiczna, ekonomiczna czy seksualna jest równie krzywdząca. Zaniedbanie i niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych członka rodziny, również prowadzi do jego cierpienia i naraża na utratę zdrowia i życia.
MIT Nie donosi się na rodzinę/znajomych/sąsiadów na policję
FAKT Przemoc niszczy nie tylko osobę, która doświadcza jej bezpośrednio, inne osoby także są krzywdzone. Przemoc domowa, nie jest sprawą tylko rodzinną. Jest przestępstwem ściganym z urzędu. Policja jest powołana do ochrony bezpieczeństwa osób, zapobiegania popełnianiu przestępstw i ścigania sprawców przestępstw.
MIT Dziecko nie jest osobą doznającą przemocy, tylko jej świadkiem
FAKT Badania naukowe wskazują, wpływ, jaki wywiera obserwacja zachowań panujących w domu na to, jak jednostka będzie funkcjonowała w społeczeństwie, jako osoba dorosła. W Polsce wciąż panuje błędne przekonania, że dziecko doznaje przemocy jedynie wtedy, kiedy jest bezpośrednio osobą pokrzywdzoną. Tymczasem dziecko cierpi także wtedy, gdy jest świadkiem przemocy. Szczególnie traumatycznym urazem psychicznym dla dziecka jest bycie świadkiem przemocy. Dziecko – świadek przemocy przeżywa wewnętrzny konflikt, jest emocjonalnie rozdarte, współczuje krzywdzonemu rodzicowi, a wobec rodzica agresywnego czuje złość i gniew. Odczuwa lęk i obawy o to, co stanie się z krzywdzonym rodzicem, rodzeństwem i nim samym. Dziecko będące świadkiem przemocy w rodzinie powinno być otoczone wsparciem w związku z zaistniałą sytuacją w domu rodzinnym.
MIT Dla dobra dzieci powinno się znosić wszystko ze strony współmałżonka/i.
FAKT W świecie, w którym kobiety i mężczyźni są sobie równi nie ma potrzeby znosić przemocy dla dobra dzieci. Praktycy zajmujący się badaniem zjawiska przemocy, podkreślają wpływ, jaki wywiera obserwacja zachowań panujących w domu na to, jak jednostka będzie funkcjonowała w społeczeństwie w
przyszłości. Dlatego należy dążyć do zatrzymania przemocy i pokazania pozytywnego wzoru rodziny opartego na wsparciu, miłości czy życzliwym
traktowaniu. Pamiętajmy, że nic nie usprawiedliwia i nie uzasadnia znoszenia przemocy ze strony partnera/ki, a dzieci, które „tylko” ją obserwują, są osobami, które także jej doznają.
MIT Mężczyzna jest zbyt silny by doświadczać przemocy w rodzinie.
FAKT Przemoc domowa, może dotknąć każdego. Nie tylko kobiety doświadczają przemocy. Jest to mit. Utarte w społeczeństwie schematy opisują kobietę, jako jednostkę słabsza, zaś mężczyznę, jako napastnika. W rzeczywistości jednakże, mamy do czynienia z sytuacjami, w których to kobiety są osobami stosującymi przemoc a osobami, którzy jej doświadczają, są mężczyźni. Jednakże zdecydowanie mniejsza liczba mężczyzn niż kobiet zgłasza na Policję fakt doznawania przemocy. Powoduje to fakt, iż statystyki są zaniżone, co pomniejsza skalę problemu w ocenie opinii publicznej.
MIT Gwałt w małżeństwie nie istnieje
FAKT Każda osoba niezależnie od tego czy żyje w związku formalnym, nieformalnym czy jest wolna, jest uprawniona do samodzielnego decydowania o swoim życiu intymnym i zachowaniach seksualnych. Małżeństwo nie zmienia definicji gwałtu. Odbycie stosunku seksualnego wbrew chęciom drugiej osoby to gwałt. Zdrowa aktywność seksualna w parze to taka, w której obie strony naprawdę godzą się na to, jak ona wygląda. Nie ma tu miejsca na domniemania i swobodną interpretację. Jeżeli więc którakolwiek z osób biorących udział w seksie nie ma nie niego ochoty albo nie może z różnych względów wyrazić na to zgody, nie da się powiedzieć, że ta aktywność jest prawidłowa, gdyż przekracza prawdo do decydowania o sobie i swoim ciele.
Należy pamiętać, że sama mowa ciała o niczym nie świadczy. Dlatego świadoma zgoda, to kwestia priorytetowa.
Pamiętaj: ZA PRZEMOC ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZAWSZE PONOSI OSOBA JĄ STOSUJĄCA.
Jeśli jesteś osobą doznająca przemocy – nie czekaj, działaj. Masz prawo do złożenia na policji lub w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez osobę, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
Zwróć się do służb lub organizacji, które oferują pomoc osoba dotkniętym przemocą w
rodzinie. Nie bój się szukać pomocy! Więcej informacji…
Metryczka
Wytworzono: | 2024-12-16 12:23 | przez: Karolina Klimka |
---|---|---|
Opublikowano: | 2024-12-16 12:34 | przez: |
Podmiot udostępniający: | ||
Odwiedziny: | 30 |
Rejestr zmian
- Brak wpisów.