Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

- Dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie o uzyskanie środków na pokrycie wydatków związanych z zakupem przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych przyznawanych osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli otrzymały z Narodowego Funduszu Zdrowia refundację zakupu w/w artykułów i spełnią kryterium dochodowe określone w przepisach prawa. Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ujęte są w katalogu, który jest załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

 

Dofinansowanie następuje na pisemny wniosek złożony do powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Wniosek można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub złożyć drogą elektroniczną poprzez SOW (System Obsługi Wsparcia) - sow.pfron.org.pl .

 

Osoby niepełnosprawne, zainteresowane uzyskaniem dofinansowania, powinny złożyć pisemny wniosek, który powinien zawierać m. in.:

  • imię, nazwisko, adres zamieszkania,
  • numer PESEL – w przypadku jego nadania,
  • przedmiot dofinansowania,
  • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Wysokość dofinansowania wynosi:

  • do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
  • do 150% sumy kwoty limitu, wyznaczonego przez kasę chorych oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

Wnioski o dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze są rozpatrywane na bieżąco w miarę posiadanych środków finansowych, za kolejnością wpływu wniosków.

Warunki uzyskania dofinansowania do zaopatrzenia przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze:

  • posiadanie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność
  • spełnienie kryterium dochodowego

O dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli ich przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:

  1. 50% przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych,
  2. 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,

 

Załączniki wymagane do wniosku:

  • kopia orzeczenia lub kopia wypisu z treści orzeczenia,
  • faktura określająca cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego, lub inny dokument potwierdzający zakup, wraz z kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (potwierdzoną za zgodność przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie), albo
  • kopia zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz z ofertą określającą cenę nabycia (z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego) oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji.
  • w przypadku osób niezdolnych do złożenia podpisu na wniosku, dodatkowo pełnomocnictwo notarialne lub postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego.

Dofinansowanie nie przysługuje, gdy artykuły (przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze) zostały nabyte przez osobę zainteresowaną przed dniem uzyskania stosowanego orzeczenia, czyli przed dniem uznania danej osoby za niepełnosprawną.

PCPR w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku informuje osobę niepełnosprawną, która złożyła wniosek, o występujących we wniosku uchybieniach, które powinny zostać usunięte w terminie 30 dni. Nieusunięcie ich w wyznaczonym terminie, powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

Wnioski rozpatrywane są w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały Rady Powiatu Niżańskiego w sprawie określenia środków z PFRON na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych na dany rok budżetowy lub 30 dni od dnia złożenia wniosku.

 

UWAGA!

NIE DOFINANSUJEMY tego sprzętu, który został zakupiony przez osobę niepełnosprawną bez refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osoba, która zakupiła przedmiot ortopedyczny bądź środek pomocniczy przed dniem uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, nie może otrzymać dofinansowania ze środków PFRON.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Autor: Ewa Sobiło

Metryczka

Metryczka
Wytworzono: 2024-04-22 14:32 przez: Ewa Sobiło
Opublikowano: 2024-04-22 13:29 przez: Andrzej Kołodziej
Podmiot udostępniający: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku
Odwiedziny: 23

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo